1. Správné porozumění rotvajlerům

 • Charakteristika plemene: Rottweilerové jsou velcí, robustní a svalnatí psi známí svou věrností a ochranářskou povahou.
 • Rotvajler není vhodný jako pouhý hlídací pes, který bude většinu času sám: Pokud si chcete pořídit rotvajlera pouze na hlídání, poohlédněte se po jiném plemenu. Rotvajler je velmi společenský a potřebuje častý kontakt s lidmi, pokud by měl být někde zavřený a sám, budete mít na svědomí nešťastného a zlomeného psa, což určitě nechcete.
 • Temperament: Jsou to inteligentní, silní a odvážní psi, mohou proto mít sklony být dominantní, což vyžaduje konzistentní výcvik již od útlého věku.

2. Výživa a krmení štěněte rotvajlera

 • Štěněcí výživa: Krmte vaše štěně rottweilera kvalitní stravou pro štěňata velkých plemen. To napomáhá v správném vývoji kostí a svalů. Zejména je důležité dbát na správnou hmotnost štěněte, aby se nepřetěžovala kostra. Rotvajleři jsou velké plemeno a rostou velmi rychle a pokud mají nadváhu hrozí pozdější pohybové potíže. Pokud vás zajímaví podrobnosti, najděte si, jak vypadají rentgeny kostry ročního rotvajlera a zaměřte se na klouby.
 • Krmení podle harmonogramu: Stanovte pravidelný harmonogram krmení, obvykle 3-4krát denně pro mladší štěňata, snižující se na dvakrát denně, jak rostou.

3. Výcvik a socializace štěněte rotvajlera

 • Raný výcvik: Začněte s základním poslušnostním výcvikem včas. Zaměřte se na příkazy jako sedni, zůstaň a chůze u nohy. Na druhou stranu nemějte přehnané nároky na štěně, rychle se mentálně unaví a učit se musí postupně.
 • Příprava na zdravotní vyšetření a bonitaci: Naučte svého rotvajlera odmala snášet otevírání tlamy a prohlížení zoubků, vždy ho za to, že správně „podrží“ odměňte. Stejně tak by si měl nechat zvednout ocas a šáhnout na břicho. Ušetříte si tak boj se svým psem u veterináře, kdy v klidu snese vyšetření a nebude vrčet a ohánět se.
 • Socializace: Pracujte pravidelně na socializaci, postupně pejska vystavujte setkání s lidmi, zvířaty, hlučným prostředím, jízdou v MHD a nezvyklým zvukům, aby se nebylo bojácné, ale bylo zdravě sebevědomé. Rovněž trénujte jízdu autem a odměňujte jej za to, že to zvládne (nemusí ale zrovna řídit :-)).
 • Buďte konzistentní a čitelní: Chovejte se ke svému psovi konzistentně, to znaměná ve stejných situacích vždy stejně a požadujte stejné plnění povelů. Není možné, že jednou na splnění povelu trváte a jindy ne. To, že se budete chovat ke svému psovi konzistentně umožní, aby vám správně rozuměl.
 • Pomoc s výcvikem: Najděte si nejbližší cvičák, často mívají socializaci a výcvik štěňat, pokud je tam dobrý cvičitel, máte vyhráno. Čtěte a vzdělávejte se.
 • Pozitivní vychova a odměňování: Používejte pamlsky a pochvaly jako odměny. Vyvarujte se moc přísných metod, protože mohou vést k agresi.
 • Buďte důslední: Trvejte na splnění povelu na jeho první vyslovení, neopakujte povely několikrát. Pokud vyslovíte povel, musí ho pes splnit vždy, na tom musíte trvat. Neexistuje, že dáváte povely a netrváte na jejich splnění, protože pes to zkouší a bude si pamatovat, že povel nemusí splnit – ulehčuje si práci.
 • Ohled na věk psa: Při výcviku berte ohled na to, jak je pes starý a podle toho mějte realistická očekávání.

4. Cvičení rotvajlera a hry

 • Pravidelné cvičení: Rottweileři mají vysokou úroveň energie a potřebují, abyste se jim dostatečně věnovali. Zahrňte do svého každodenního programu procházky a hry.
 • Nepřetěžování nadbytkem pohybu: Jde o častou chybu majitelů štěňat rotvajlerů, kdy od mala berou svého psa na dlouhé procházky nebo s ním dokonce běhají. Minimálně do jednoho roku doporučujeme postupné prodlužování procházek a se psem neběhat. Jakmile si štěně začne na procházce lehat, je unavené a je potřeba se co nejdříve vrátit domů, nebo ho dokonce domů donést.
 • Mentální stimulace: Přemýšlení pejska zdravě unaví a je dobré pro jeho všestranný rozvoj. Můžete využít i různé puzzle hračky a hry.

5. Zdravotní péče o rotvajlera

 • Návštěvy u veterináře: Naplánujte si do kalendáře pravidelné kontroly u veterináře spojené s očkováním a odčervením – preventivním podávání léků proti parazitům.
 • Běžné zdravotní problémy: Už u pořízení štěněte si je dobré uvědomit zdravotní problémy specifických pro rotvajlera, jako je dysplazie kyčlí, dysplazie loktů a srdeční onemocnění. Předpoklad menších nebo nulových predispozic pro zdravotní problémy je pádným důvodem pro pořízení štěněte s PP, kdy máte jistotu, že oba uchovnění rodiče prošli zdravotními kontrolami a máte k dispozici jejich zdravotní výsledky. Právě dysplazie je jedním ze sledovaných onemocnění, které se v rámci chovu snažíme spolu s ostatními chovateli vymýtit. Naše chovná fena Gwenny má výborné výsledky zdravotních vyšetření s nulami .

6. Péče o srst rotvajlera

 • Péče o srst: Rotvajleři mají krátkou, hustou srst, která vyžaduje minimální péči. Pravidelné vyčesávání nebo kartáčování pomáhá odstranit uvolněné chlupy. Naučte na vyčesávání svého rotvajlera od mala, ať se mu nebrání.
 • Stříhání drápků a dentální péče: Pravidelně stříhejte drápky a udržujte dentální hygienu občasným čištěním zubů nebo používáním dentálních pamlsků.

7. Zdravý vztah a náklonnost

 • Posilování vztahu: Rotvajleři si cení lidské společnosti a jsou známí věrností svým rodinám. Travte se svým štěnětem dost času, máte za něj zodpovědnost, není to hračka!
 • Výcvik pomáhá posilovat vzájemný vztah: Používejte výcviková sezení jako příležitost k vytváření vazby se svým štěnětem.

8. Příprava vašeho domova pro štěně rotvajlera

 • Bezpečné prostředí: Ujistěte se, že nový domov je pro nové štěně bezpečný, abyste předešli nehodám. Odstraňte nebezpečné předměty a vytvořte příjemné a vhodné prostředí pro vaše štěně.
 • Vyhrazené prostory: Připoravte pohodlný pelíšek, který bude jeho vyhrazeným místem, kde si vaše štěně může odpočinout a cítit se bezpečně. Na tomto místě jej nikdo nesmí rušit a otravovat, musí vědět, že je jeho a že se má kam uchýlit, když je unavené a nechce další pozornost a společnost.

Závěr

Výchova štěněte rottweilera je nádherné období, které vyžaduje trpělivost a lásku. Poskytnutím správné péče, výcviku a socializace zajistitíte, že váš rottweiler vyroste v dobře vychovaného, zdravého a šťastného dospělého psa. Nezapomeňte, že každé štěně je jedinečné, takže tyto pokyny přizpůsobte specifickým svým potřebám a osobnosti vašeho štěněte.