Charakteristika
rotvajlerů
Jde o společenské psy, kteří jsou rádi ve společnosti lidí. Milují svoji rodinu, ale potřebují jednoznačné a jasné vedení a pravidla.
Historie rotvajlerů
Rotvajler (Rottweiler) je německé psí plemeno molossoidního typu. Jeho historie sahá až do dob Starověkého Říma, kde bylo využíváno jako válečné plemeno. Své jméno ale získalo až mnohem později díky městu Rottweil na jihozápadě Německa, kde bylo hojně využíváno jako tzv. řeznické plemeno (německy Metzgerhund), tedy k nahánění skotu na trh.
Přesto že je ve standardu plemene dle FCI uvedeno, že bylo vyšlechtěno v Německu okolo roku 1820, ve skutečnosti toto plemeno existovalo již mnohem dříve na území dnešní Itálie — v římské říši. Za římské říše byl využíván jako arénový pes a pes pro boj na otevřeném poli s nepřáteli, postupně toto plemeno vymizelo.
O mnoho let později v Německu vzniklo podobné plemeno, ale využívané k jiným účelům; nejdříve jako lovec škodné, později pro tahání vozíků s nákladem. Rotvajlerům se říkalo a stále říká „řezničtí psi“, právě kvůli tomu, že v Německu je většinou vlastnili řezníci. Rotvajleři jim pomáhali hnát dobytek na trh a rozváželi maso. V USA bylo plemeno uznáno v roce 1935, ve Spojeném království se objevilo o rok později, tedy roku 1936.
Tito psi jsou houževnatí a dobře cvičitelní. Chovají se především jako společenští a hlídací psi, využívají je ale i policejní složky a armáda. (zdroj: Wikipedia)
Výchova a výcvik
Rotvajleři jsou inteligentní, dobře cvičitelní a ocení dobré zacházení, i když někteří jedinci mohou být tvrdohlaví. Rotvajlerovi je nutné se věnovat již od útlého věku. Klíčem je jasné vedení, socializace štěněte, základní výcvikové kurzy a život v domácnosti majitele. Rotvajleři milují společnost své rodiny a nedělá jim dobře izolace. Je velmi důležité, aby disciplína byla důsledná, spravedlivá a pevná, ale ne hrubá. Hrubé zacházení s rotvajlerem může podporovat agresivitu a proto je nutné se mu vyhnout.
Pokud se rozhodnete s rotvajlerem cvičit, bude vám odměnou nadšení a zájem. Vhodné je např. zaměření na výkon (obrany, poslušnost a stopování). Nicméně činnosti, které se rotvajler může naučit, nejsou nijak omezeny. Pravidelné cvičení zajistí psychickou a fyzickou rovnováhu, kondici a zdraví.
Zdraví
V rámci kontroly a zajištění zdravotní způsobilosti předepisují pravidla chovu v rámci České Republiky povinnost testování jedinců určených na chov na zdravotní problémy, jako je dysplazie kyčelního kloubu, JLPP (Juvenilní laryngeální paralýza a polyneuropatie je autozomálně recesivní genetické onemocnění).
Zrovna tak je důležité pravidelné očkování.
Péče a pohyb
Rotvajler má rovnou, hrubou, středně dlouhou srst, která leží rovně. Podsada se nachází na krku a stehnech. Po většinu roku líná jen velmi mírně. Dvakrát do roka, obvykle na jaře a na podzim, líná vydatněji, kdy je třeba srst vyčesávat. Stříhání drápů většinou není potřeba, jelikož si je obrousí při pohybu venku.
Rotvajler je svalnatý a atletický pes a musí mít možnost každodenního pohybu. Rotvajleři milují nejen procházky a pobíhání, ale často i plavání.
Adresa
Kutná Hora
Zavolejte nám nebo napište na WhatsApp
+420 778 761 088